Wyższa edukacja z dodatkowym dyplomem

book-1031359_1280

Edukacja Wyższa w Polsce jest na naprawdę wysokim poziomie. Większość polskich państwowych uczelni wyższych może pochwalić się sukcesami na międzynarodowej arenie naukowej, a poszczególni Nasi studenci osiągają sukcesy dostrzegane i zauważane w całym naukowym świecie. Również uczelnie prywatne, robione na wzór zachodnich szkół wyższych, świetnie wpasowały się w polski krajobraz szkolnictwa wyższego. Dzisiaj pójście na studia to już nie jest taki prestiż jak pokolenie czy dwa pokolenia temu. Dzisiaj studiować może każdy, kto ma tylko pieniądze i w miarę sporo wolnego czasu. Ale to, że ktoś studiuje, nie oznacza wcale, że może się on rzeczywiście mianować studentem w pełnym tego słowa znaczeniu.

No chyba, że ktoś wybiera się na tak zwane studia podyplomowe, czyli takie studia, na które uczęszcza się zupełnie dobrowolnie w celu podnoszenia już zdobytych kwalifikacji. Takie studia podyplomowe to coś jakby dodatkowe studiowanie jakiejś dziedziny wiedzy pokrewnej z tym, z której zrobiło się już jakiś tytuł. Na tego rodzaju studia można się wybrać zarówno po uzyskaniu tytułu magistra jak i po zdobyciu dyplomu licencjata. Tylko, że na takie studia naprawdę uczęszczają już tylko Ci, którzy realnie chcą się uczyć, albo po prostu muszą takie studia zrobić, bo ktoś tego od nich wymaga.

Jeżeli macie już jakiś dyplom uczelni wyższej to możecie go rozszerzyć o kolejne kwalifikacje. Na tym właśnie polegają studia podyplomowe , czyli swoistego rodzaju poszerzeniu ugruntowanej na studiach wiedzy. Zarówno po licencjacie jak i magistra w każdej chwili możecie się na takie zapisać. Pojawić się może pytanie, dlaczego na takie akurat, a nie na normalne studia na innym kierunku. Różnica jest tak naprawdę w czasie. Jeśli wybierzecie się uzupełnić swoją wiedzę na studia podyplomowe to cały okres Waszej nauki potrwa raptem dwa bądź trzy semestry. Jeśli natomiast wybralibyście się na studia normalne, na przykład magisterskie, tylko na inny kierunek, to takowe musicie robić normalnie jak każde magisterskie przez kolejne trzy lata.

Jeśli chodzi o cenę zdobycia takiego wykształcenia na uczelniach prywatnych to nie różni się ona wiele, od tej, którą płaci się za normalne studia magisterskie czy licencjackie. Kwestia jest tylko taka, że studia podyplomowe trwają o połowę krócej a więc łącznie za całość kosztują połowę mniej. Al. Tak jak napisaliśmy powyżej, cena za semestr może być równie wysoka jak za najlepsze studia magisterskie.

Posiadanie dyplomu jakiejś uczelni wyższej upoważnia do jego poszerzenia właśnie poprzez studia podyplomowe, dzięki czemu do CV można sobie wpisać wykształcenie wyższe z kilku kierunków, w tym z tych, które zrobiliśmy jako podyplomowe. Ważne, żeby pamiętać o tym, że takowe studia liczą się tak samo jak każde inne ukończone w normalnym trybie licencjata czy magistra. Czasem takie studia robi się dla własnej satysfakcji a czasem ktoś bądź coś takich studiów od nas wymaga. Ale jedno co najważniejsze to, że na takich studiach nie ma praktycznie ludzi z przypadku. Raczej nie zdarza się, że ktoś idzie na studia podyplomowe tylko po to, żeby w ogóle chodzić na jakieś studia.

Dodaj komentarz