Uczelnie prywatne – opinie są podzielone

glasses-850195_1280

W zasadzie, odkąd tylko się pojawiły w Naszym kraju, toczy się nieustanny spór o to, jaką rolę pełnią. Mowa o prywatnych uczelniach wyższych, na których można dzisiaj za pieniądze studiować wszystko i na każdym etapie swojej edukacji. Oferta jest szeroka, a spragnieni wiedzy na prywatnej uczelni znajdą zarówno studia licencjackie jak i studia doktoranckie. Pytanie stawiane od wielu lat pojawia się zawsze, kiedy toczy się dyskusja na temat jakości i wartości edukacji na uczelniach prywatnych. To pytanie brzmi tak – czy to oby nie jest tak, że na prywatnych uczelniach płacę to i wymagam? Można by nad tym dywagować właściwie bez żadnego umiaru, można by otworzyć i zamknąć przewód doktorski albo przejść całe studia doktoranckie i dalej nie znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Bo wszystko zależy od tego, na jaką uczelnię się trafi i jakich doktorów i profesorów się podczas takiej prywatnej edukacji spotka na swojej drodze ku światełku kaganka oświaty.

Opinie co do uczelni prywatnych są różne. Proszę jednak zauważyć, że dotyczą one każdej uczelni z osobna. Nie ma się czemu dziwić, jeśli każdą prywatną uczelnię wyższą oferującą nawet studia doktoranckie potraktujemy jako osobny produkt, który kupują spragnieni edukacji i wiedzy studenci. Każda uczelnia ma swoją pozycję w rankingu szkół wyższych, każda uczelnia ma również swoją renomę w mieście, w którym istnieje a nawet w województwie, w którym się mieści. Każda uczelnia ma też swojego rektora, swojego patrona czy swoich wykładowców, od których nazwisk zależy właśnie to, jak wielu studentów przyciągnie ona do siebie. Wreszcie są uczelnie, które oferują najwyżej studia magisterskie, a są też takie, które oferują studia doktoranckie i są upoważnione do nadawania stopnia naukowego, jakim jest stopień doktora.

Prywatne uczelnie wyrosły w Naszym kraju jak grzyby po deszczu wówczas, kiedy obowiązywała powszechna służba wojskowa i nauka na uczelni wyższej dla mężczyzn była zwolnieniem z przykrości odbywania służby wojskowej. Bo niestety, ale mało kto w latach millenium miał ochotę poświęcać się dla służby Państwu Polskiemu, zdecydowana większość młodych ludzi wolała po prostu ominąć wojsko szerokim łukiem, wykorzystując do tego właśnie prywatne uczelnie. I chociaż nie możliwe było, żeby na niektórych zrobić studia doktoranckie to jednak większość nawet o tym nie pomyślała i wybierała najzwyklejsze studia licencjackie bez głębszego zastanawiania się nawet nad kierunkiem wybieranych studiów. Jeśli ktoś z młodych miał wówczas ambicje na studia doktoranckie musiał najpierw przebrnąć do tytułu magistra a potem dopiero szukać uczelni wyższej, która by umożliwiała zdobycie takiego poważanego i szanowanego tytułu naukowego. Ale w międzyczasie zniesiono powszechny pobór do wojska i okazało się, że nagle liczba studiujących na prywatnych uczelniach drastycznie zmalała. Zmalała wręcz do minimum egzystencji. I to okazało się przełomem, ponieważ przetrwały uczelnie te, które po prostu umożliwiały w miarę łatwe przebrnięcie przez etapy edukacji, a nawet założenie sklepów takich jak golsport.pl. Ot cała historia prywatnych uczelni, którą warto przemyśleć. Bo dzisiaj można znaleźć naprawdę dobre uczelnie wyższe mające status szkoły prywatnej.

Dodaj komentarz