Szkoły prywatne a publiczne – co lepsze dla Waszych pociech?

school-950656_1280

Dla każdego rodzica i dla rodziców razem podejmowanie decyzji o przyszłości dzieci to zawsze sprawa najwyższej wagi. Decyzje dotyczące wyboru przedszkola, wyboru szkoły czy na przykład dodatkowych zajęć rozwojowych – to wszystko sprawia, że rodzicom nie jest łatwo wybrać rozwiązanie, które jednogłośnie można by uznać za najlepsze. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi bardzo często zdarza się, że decyzje podjęte wobec dzieci okazują się niestety, ale nie trafione. Czy da się przed tym uchronić? Nie ma takiej możliwości, a zarówno w tym przypadku jak i każdym innym rodzice uczą się na własnych błędach. Najważniejsze jest tylko to, żeby błędy nie odbijały się na dzieciach. Jeśli nie trafione decyzje nie mają większego wpływu na rozwój pociechy to nie trzeba się nimi aż tak przejmować, a wystarczy jedynie wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Pierwszą ważną decyzją, która muszą podjąć najczęściej rodzice dobrze sytuowani jest ta, czy dziecko posyłamy do szkoły państwowej czy może lepsza będzie prywatna szkoła podstawowa? Nie wątpliwie ta decyzja będzie przez wiele lat wpływała na to, jak Wasze dziecko będzie się rozwijało i jak będzie funkcjonować w otoczeniu swoich rówieśników. Na pewno prywatna szkoła podstawowa w sferach ludzi zamożniejszych wiąże się z poczuciem wyimaginowanego prestiżu. Pytanie tylko, czy takie uczucie chcemy mieć kosztem dziecka? Ale z drugiej strony wiadomo, że każdy rodzic pokłada w swoim dziecku nadzieje. W związku z tym można chcąc dla dziecka jak najlepiej posłać go do szkoły, która według Nas posiada większy poziom kształcenia. Może to być zarówno prywatna szkoła podstawowa jak i szkoła państwowa, do której jednak ciężko jest dziecko zapisać, jeżeli nie mieszka a przyporządkowanym do tej szkoły regionie.

W kwestii Naszych dzieci decyzje są szczególnie trudne. Zwłaszcza ta, dotycząca szkoły i nauki. Z jednej strony zawsze chce się jak najlepiej. Teoretycznie więc można dziecko zapisać do szkoły podstawowej lokalnej, państwowej, w której dziecko czułoby się zupełnie swobodnie i uczyłoby się ze swoimi rówieśnikami a jednocześnie sąsiadami. Z drugiej znowu wydaje Nam się, że lepszy poziom ma prywatna szkoła podstawowa, chociaż oczywiście nauka w niej na pewno jest o wiele droższa. Każda prywatna szkoła podstawowa wiąże się z opłacaniem wysokiego czesnego, dlatego już na początku napisaliśmy, że nad takimi szkołami zastanawiają się głównie rodzice, których na to po prostu stać. No i bardzo ważną kwestią jest też to, że dzieci, które do takiej szkoły uczęszczają zdają sobie sprawę z tego, że są trochę bardziej majętni od innych, nawet jeśli nie jest to przez nich rozumiane w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ale prywatna szkoła podstawowa próbuje na starcie wyciszać taki sposób myślenia u dzieci ucząc ich równości wobec wszystkich. Dlatego drodzy rodzice, jeśli nie wiecie jeszcze do jakiej szkoły posłać swoje dziecko to naprawdę weźcie po uwagę tylko i wyłącznie jego dobro. Trzeba uwzględnić wszystkie aspekty składające się właśnie na to dobro, dobro dla Waszych dzieci.

Dodaj komentarz