Szkolne centra kariery pomogą w decyzji co do studiów

studia

Uczniowie szkół średnich, którzy zbliżają się do końca swojej edukacji, za chwilę staną przed wyborem kierunku studiów, na który będą musieli uczęszczać przez kilka kolejnych lat. Zdecydowaną większość uczniów możemy podzielić na dwie kategorie, to jest na humanistów i umysły ścisłe. Jeżeli chodzi o tych pierwszych, to interesować ich będą zapewne kierunki studiów powiązane właśnie z ludźmi czyli ogólnie pojętą humanistyką. Z kolei umysły ścisłe będą wybierać pomiędzy kierunkami inżynieryjnymi oraz technicznymi. Rzadko kiedy w pojedynczych przypadkach zdarzają się uczniowie, którym żadnych problemów nie sprawiają ani kierunki humanistyczne ani ścisłe czy inżynieryjne. Jednak bez względu na łatwość przyswajania określonej wiedzy, na decyzję o wyborze studiów mają jeszcze wpływ inne czynniki. Takie jak choćby ambicje zawodowe czy plany na przyszłość. Bo jeśli ktoś po liceum chce zostać lekarzem to nie wybierze się przecież na studia prawnicze. Ale dzisiaj oferta szkolnictwa wyższego zawiera takie kierunki studiów, że każdy z łatwością może znaleźć coś dla siebie. A jeśli z wyborem studiów macie jakiś problem to po prostu skorzystajcie z pomocy centrum karier, które najczęściej znajdują się przy szkołach średnich i działają w ich obrębie [kliknij tutaj].

Szkolna centra kariery to miejsce dla tych, dla których kierunki studiów jakie można wybrać to na razie czysta abstrakcja. Nie każdy jest pewien, nawet tuż przed samą maturą, co tak naprawdę chciałby w życiu robić. I chociaż wielu zna odpowiedź na to pytanie zanim jeszcze pójdzie do szkoły średniej to jednak większość nie zna odpowiedzi nawet tuż przed samym egzaminem dojrzałości. Jeżeli traficie na mądrych i fachowych doradców zawodowych to możecie liczyć, że pomogą Wam oni odrzucić te kierunki studiów, które absolutnie nie są dla Was a skoncentrować się tylko na tych, które pasują do Waszego profilu. Żeby jednak móc taki profil poznać będziecie musieli wypełnić ankietę, w której pytania zawarte są w taki sposób, żeby dobrać odpowiednie kierunki studiów do Waszych predyspozycji.

Co najważniejsze, takie centra kariery działają zupełnie nieodpłatnie, zupełnie za darmo. Nie musicie więc za nic płacić, wystarczy jedynie, że pozwolicie sobie pomóc. Warto pamiętać, że źle wybrane studia są decyzją, która może zaważyć o całej Waszej przyszłości. To naturalne, że jeśli nie wiecie na jakie studia pójść wybierzecie pewnie obojętnie które, najlepiej pierwsze lepsze, żeby tylko było, że się coś studiuje. Tak jednak nie powinno być, ponieważ nie chodzi o to, żeby studiować cokolwiek. Ważne, żeby studiować te kierunki studiów, które naprawdę Was interesują i które pasują do Waszych zainteresowań. Podjęcie tak ważnej decyzji, jak wybór studiów, musi być poparte realnym poczuciem, że dokonało się dobrego wyboru. Jeżeli mielibyście robić cokolwiek wbrew sobie w tej kwestii to lepiej poczekać i w pełni przemyśleć swoją decyzje. Najlepiej jednak spróbować podjąć ją jeszcze zanim podejdzie się do egzaminów dojrzałości. Pomocne w tym będą na pewno centra kariery działające przy Waszych szkołach średnich.

Dodaj komentarz