Rankingi w szkolnictwie – poziom edukacji w poszczególnych placówkach

kids-1093758_1280

Dzisiaj wszystko można odpowiednio ocenić i scharakteryzować, przez co wszystko można umieścić gdzieś w konkretnym miejscu pod jakimś konkretnym względem czy w jakiejś konkretnej kategorii. Precyzując, wszystko dzisiaj można poddać pewnym kryteriom i uzyskać odpowiedź na temat tego, w jakim miejscu dane coś się znajduje. Tworzy się rankingi, w których ocena się wiele parametrów, przez co podaje się informację, na jakim poziomie znajduje się oceniany przedmiot czy podmiot. Rankingi i ocenianie od najlepszych do najgorszych mają miejsce również w szkolnictwie. Wszystkie szkoły na każdym poziomie nauczania poddawane są ocenie w wielu aspektach i dziedzinach. Dzięki takiej ocenie tworzy się na przykład ranking szkół podstawowych albo szkół średnich a nawet i uczelni wyższych. Poziom edukacji w poszczególnych placówkach oceniany jest pod wieloma względami i ogromną liczbą kryteriów, a taka ocena ma potem wpływ na to, czy uczniowie na daną szkołę się decydują bądź też nie. Mało tego, taki ranking szkół podstawowych to bardzo często również wyznacznik tego, czy uczęszczanie do danej szkoły jest prestiżem czy też nie, o ile w przypadku szkoły podstawowej można mówić o prestiżu.

Tworzenie rankingów szkół, bez względu na ich stopień, jest z jednej strony dobre a z drugiej niestety, ale ma też spore wady. Na pewno każdy ranking szkół podstawowych warto rozpatrzeć, zanim wyśle się dziecko do szkoły podstawowej, tylko, że w przypadku szkolnictwa podstawowego jest przecież kwestia rejonizacji. Oznacza to, że dzieci posyła się zazwyczaj do szkół, które znajdują się najbliżej miejsca zamieszkania i które są do danego adresu przypisane. Oczywiście, nie dotyczy to szkół prywatnych i właśnie dla nich jak najbardziej ranking szkół podstawowych ma sens. Zwłaszcza, że szkoły prywatne kosztują naprawdę sporo pieniędzy, a czesne miesięczne to co najmniej kilkaset złotych. No ale jakby nie patrzeć, to bardzo ważne jest właśnie to, żeby płacić za szkołę, która zagwarantuje dziecku edukację na najwyższym poziomie.

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Poza tym na rankingach i opiniach innych podejmujemy dzisiaj większość decyzji konsumenckich i zakupowych. Jeżeli traktujemy wybór szkoły prywatnej dla pociechy, czyli jakby nie patrzeć wybór usługodawcy, któremu będziemy płacić, to bardzo ważne jest, żeby przejrzeć dokładnie ranking szkół podstawowych, ale najlepiej wersję taką, która jest wiarygodna i potwierdzona opiniami ekspertów i znawców w dziedzinie edukacji. Trzeba właśnie wziąć pod uwagę kwestię tego, kto taki ranking szkół podstawowych tworzy i na podstawie jakich kryteriów jest on oparty. Bowiem nie ma nic bardziej błędnego aniżeli kierowanie się nierzetelnymi rankingami, które tworzone są pod dyktando jednych czy też przy udziale drugich – osób mających cokolwiek wspólnego ze szkołami uwzględnionymi w rankingu. Każdy ma prawo do wiedzy na temat tego, jaką podjąć decyzję czy wybór odnośnie szkoły dla swoich pociech. Na szczęście rankingi te w małym stopniu wpływają na decyzje dotyczące szkół podstawowych państwowych.

Dodaj komentarz