Podstawowe wykształcenie wyższe, czyli studia licencjackie

tutor-606091_1280

Podejście do edukacji w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniło się nie do poznania. Dawniej studia wyższe to było coś, to był prestiż i marzenie wielu ludzi, którzy ze względu na majętność i miejsce zamieszkania po prostu nie mogli sobie na to pozwolić. Nie było prywatnych uczelni wyższych, wobec czego każdy uczeń kończący liceum bądź technikum aplikował na państwową uczelnię wyższą. Zdany egzamin z najlepszym wynikiem umożliwiał studiowanie, a ambicjami każdego młodego człowieka było właśnie to, żeby móc studiować. Pojęcie, takie jak studia licencjackie wówczas nawet nie istniało, ponieważ można było studiować jedynie na jednolitych studiach magisterskich. Edukacja na takich trwała w najlepszym wypadku przez pięć lat i każdy, kto takowe studia skończył, mógł z dumą nosić tytuł magistra.

Dzisiaj młodzież w większości przypadków nawet nie myśli o studiach. Dzisiaj młodzi ludzie mogą studiować co chcą, gdzie chcą i jak chcą tylko, że w większości po prostu nie chcą. Tak bardzo popularne jeszcze kilkanaście lat temu studia licencjackie, które utworzono z myślą o prywatnych uczelniach, właściwie dzisiaj wybierane są przez tych, którzy po prostu studiować muszą. Uczelnie państwowe, można tak napisać, świecą dzisiaj pustkami, ale to tylko w przenośni, bo oczywiście nadal studentów nie brakuje. Jednakże dzisiaj nawet samo pojęcie studiowania ogromnie straciło na znaczeniu.

Co najgorsze, to młodzi ludzie stracili ambicję nawet na studia licencjackie odkąd przestała obowiązywać obowiązkowa służba wojskowa. Przecież wtedy właśnie wystarczyło zapisać się na dowolne studia, żeby takiej niechcianej służby uniknąć. Wtedy właśnie studia licencjackie wybierane były na potęgę głównie przez młodych mężczyzn zaraz po szkole średniej. Wystarczyło iść na jakiekolwiek studia, żeby uniknąć wojska, więc uczelnie prywatne na potęgę przyjmowały do siebie kolejnych ambitnych „studentów”. Plusem tej nagonki było jednak to, że większość te studia ukończyło. Co więcej, niektórzy nawet nabrali po drodze do nauki zamiłowania i poszło dalej.

Dzisiaj właściwie można napisać, że takie studia licencjackie to taki początek drogi do zdobycia edukacji wyższej. To takie podstawowe wykształcenie wyższe, które po prostu wręcz trzeba mieć, albo raczej którego nie można nie mieć. Jest to wręcz minimalna możliwa edukacja wyższa, którą nawet określa się, jako wykształcenie wyższe niepełne. Jeśli ktoś myśli, że dzisiaj studia licencjackie to coś, co się liczy tam gdzie powinno to niestety, ale jest w błędzie. Niestety, ale te studia nawet nie brzmią dobrze na tle wyższych studiów magisterskich. No ale cóż, dokładnie tak dzisiaj jest jak napisaliśmy powyżej. Bardzo wiele się zmieniło w podejściu do edukacji. Młodzi ludzie nie przywiązują do niej uwagi i pewnie duża część ma w tym wiele racji. Nie mniej jednak Ci, którzy mogą się pochwalić dobry wykształceniem i dobrą pracą mogą powiedzieć, że są zawodowo i edukacyjnie spełnieni. Trzeba się tylko zastanowić, czy studiowanie jedynie dla zaspokojenia ambicji ma jakikolwiek sens i czy to nie kosztuje zbyt drogo.

Dodaj komentarz