Jak urządzić kącik zabaw dla małego dziecka?

room-boy-2132349_1920

Choć do japońskich standardów powierzchni jeszcze trochę nam brakuje – na całe szczęście – to mieszkania, w których przychodzi żyć wielu rodzicom z dzieckiem, wcale nie należą dziś do największych. Dwa pokoje lub sprytnie zaprojektowana kawalerka z czasem mogą okazać się kłopotliwe w aranżacji, zwłaszcza jeśli trzeba zorganizować swojemu maluchowi kącik do zabawy. Im nasza latorośl jest większa, tym większej przestrzeni może potrzebować dla siebie i swoich zabawek. Co więc powinni zrobić ojcowie i matki, aby zapewnić jej odpowiednie warunki do tej jakże rozwijającej aktywności? Czym kierować się przy wyborze elementów dziecięcego kącika zabaw i miejsca do jego organizacji? Szczegóły rozwiązania dylematów związanych z tym tematem znalazły się w kolejnych akapitach.

Odpowiednie miejsce na kącik zabaw

Jeśli maluch posiada swój własny pokój, to w zasadzie problem umiejscowienia kącika zabaw można rozwiązać bardzo szybko – nie prawdą jest jednak, że cała powierzchnia tego pomieszczenia powinna być dostosowana pod zabawę. Problem zaczyna się wówczas, jeśli rodzina mieszka w niewielkiej kawalerce lub pokój dziecka jest zbyt mały, by można w nim umieścić coś więcej niż łóżko i kilka mebli. Specjalne miejsce do zabawy nie służy tylko do rozrywki, ale jest też stałym punktem na mapie malucha, gdzie zawsze znajdzie coś ciekawego, dlatego powinno ono charakteryzować się między innymi:
– odseparowaniem od innych domowników, tak by maluch mógł zająć się sobą, nie przeszkadzając np. krzątającej się wokoło mamie,
– obecnością pudeł na zabawki, z których dziecko może swobodnie korzystać, bez obaw, że zrzuci coś ze stolika lub bez konieczności przekładania innych rzeczy by mógł to zrobić,
– wielkością pozwalającą na uczestniczenie w zabawie jednego lub obojga rodziców.

Dla niemowlaka

Niemowlak nie potrzebuje w zasadzie wiele miejsca i zabawek, dlatego kącik rozrywki dla niego także nie musi być zbyt duży. O wiele ważniejsze w tym wypadku jest bezpieczeństwo i komfort dziecka, które przecież dopiero raczkuje lub bawi się, leżąc na brzuszku lub plecach. W tym celu każdy rodzic powinien zaopatrzyć się w:
– specjalną miękką matę, na której będzie można ułożyć dziecko i na której zmieszczą się jego zabawki,
– stojak na zabawki wiszące (dziecko leżąc pod nim na plecach, może rączkami poznawać swobodnie każdą z nich),
– pudło (plastikowe lub materiałowe) by można w nim chować zabawki i inne elementy po zabawie; kącik zabaw dla niemowlaka może być jak najbardziej mobilny.

Dla kilkulatka

Problem zaczyna się, gdy maluch zaczyna chodzić, gdyż nagle okazuje się, że mały mobilny kącik zabaw musi zamienić się w o wiele większą przestrzeń z wieloma statycznymi elementami. Oczywiście nie każde dziecko będzie potrzebowało równie wielu zabawek, ale by zachować porządek, warto dobrze przemyśleć, co umieścimy w takim miejscu. Jednym z lepszych pomysłów jest zakup małego stolika z krzesełkiem, pod który można chować pudła z zabawkami, a którego blat będzie uniwersalnym polem dla rozrywki preferowanej przez kilkulatka (malowanie, układanie klocków, zabawa kolejką, ubieranie lalek itp.). Można też pomyśleć nad miękkim dywanem, tablicą do rysowania, zabawkami interaktywnymi, kilkoma organizerami dla przyborów plastycznych lub innych drobnych elementów, a także regałem na te wszystkie kolorowe umilacze dziecięcego czasu.

Inspiracją do stworzenia powyższych wskazówek i porad był kontakt z zespołem Matfi.pl

Dodaj komentarz