Egzaminy na poszczególnych etapach edukacji

school-649389_1280

Poziom edukacji w Polsce na tle innych krajów Europy i Świata jest teoretycznie na naprawdę wysokim poziomie. Można się z tym nie zgadzać, ale prawda jest taka, że poziom wiedzy przekazywanej na poszczególnych etapach edukacji dzieciom i młodzieży w Polsce jest naprawdę ogromny. Tym bardziej słowa wielkiego uznania dla dzieci i młodzieży, że z taką ogromną ilością materiału do nauki tak dobrze sobie radzą. Każdy etap edukacji w Polsce jest zakończony egzaminem potwierdzającym zdobyte umiejętności i nabytą wiedzę. Te egzaminy to nie tylko sprawdzenie się i swojej wiedzy ale również przepustka do dalszej nauki, która będzie zależała właśnie od tego, jak poradzimy sobie z egzaminami kończącymi poprzedni etap nauki. Weźmy dla przykładu egzamin szóstoklasisty, który jest w zasadzie pierwszym na drodze do poważnej edukacji. Piszą go dzieci, które kończą szóstą klasę i zamieniają szkołę podstawową na szkołę gimnazjalną. Można chyba uznać, że egzamin szóstoklasisty jest na chwilę obecną najtrudniejszym egzaminem pod wieloma względami. Przede wszystkim dlatego, że jest nazbyt poważnie traktowany jak na wiek dzieci, które są zmuszone do jego zdawania. Na szczęście, za niedługo, może się okazać, że egzamin szóstoklasisty będzie przeszłością. Jeśli zostaną zlikwidowane gimnazja a edukacja wróci do szkoły podstawowej ośmioletniej to na pewno ten egzamin odejdzie do lamusa.

Sztuczny podział szkoły podstawowej z ośmioletniej na sześcioletnią i gimnazjum to zdecydowanie tragedia polskiej edukacji. To najgorszy pomysł, jaki można było kiedykolwiek wprowadzić. Ale bez względu na to jak niemądry był to pomysł wiąże się to z tym, że szóstoklasiści muszą zdawać egzamin szóstoklasisty, żeby móc myśleć o dalszej edukacji w gimnazjum. A tam, na zakończenie edukacji, kolejny egzamin, czyli egzamin gimnazjalny, potwierdzający wiedzę zdobytą właśnie w ciągu trzech lat nauki w gimnazjum. Zatem nie dość, że gimnazjum to bardzo niedobry pomysł to jeszcze dzieci i młodzież muszą pisać dwa egzaminy.

Kolejny etap edukacji to oczywiście szkoła średnia. I tutaj przychodzi czas, w którym trzeba już podjąć konkretne decyzje co do swojej przyszłości, a młodzież musi już wiedzieć co chce robić w przyszłości. Jest to też pora najważniejszego egzaminu i właściwie pierwszego w dorosłym już życiu. Uczniowie liceów ogólnokształcących będą podchodzić do egzaminu maturalnego. Uczniowie techników również, ale w ich przypadku dochodzi jeszcze egzamin zawodowy. Każdy uczeń przed egzaminem maturalnym z łezką w oku wspomina swój egzamin szóstoklasisty, który pisało się kilka lat wcześniej. Ale każdy egzamin na każdym etapie edukacji jest dla uczniów tak samo ważny, a stres jest taki sam, czy pisze się egzamin szóstoklasisty czy egzamin maturalny. Oczywiście wiadomo, że przy tym drugim uczniowie są już pełnoletni a przy tym pierwszym są jeszcze dziećmi. Ale poszczególne etapy edukacji są stresem samym w sobie, tak samo dla dwunastolatka jak i dla osiemnastolatka przy egzaminie maturalnym. W każdym razie egzaminy takie są absolutną koniecznością, gdyż umożliwiają one po prostu ocenę umiejętności, które uczniowie zdobyli na etapie swojej edukacji.

Dodaj komentarz