Coroczne zmiany podręczników to cios dla antykwariatów

pencil-1112242_1280

Każdego roku , praktycznie regularnie, zmieniają się listy podręczników dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Nie wiadomo, czy wpływ na to mają decyzje Ministerstwa Edukacji czy może jakieś lobby wydawców podręczników, ale niestety prawda jest w tym zakresie dosyć brutalna. Dzieci i młodzież chodząca do szkół musi mieć na zajęcia odpowiednie podręczniki, a za ich zakup odpowiedzialni są rodzice. Pół biedy, jeśli jeszcze do niektórych przedmiotów da się nabyć podręczniki używane. Jednak są to coraz rzadsze przypadki, gdyż przeważnie do każdego przedmiotu musza być nowe podręczniki. Takie zmiany podręczników to nie tylko finansowy cios dla rodziców. W końcu nowe podręczniki kosztują sporo pieniędzy, a podręczniki używane zawsze stanowiły dla rodziców spore oszczędności. Ale takie wymogi dotyczące kupowania nowych książek do szkół podstawowych czy średnich to prawdziwy cios dla antykwariatów, które zajmują się skupowaniem i odsprzedawaniem podręczników i szkolnych książek.

Jeszcze do niedawna, kiedy sytuacja była jakoś bardziej stabilna pod tym względem, można było liczyć na to, że uczniowie regularnie będą przynosić niepotrzebne książki, ale następni będą je regularnie kupować. W tej chwili nawet trudno jest antykwariatom przewidzieć, czy podręczniki obowiązujące w danej chwili będą jeszcze ważne w kolejnych latach. Jeśli podręczniki używane się nie sprzedadzą to antykwariat ponosi w tym wypadku realną stratę zainwestowanych pieniędzy, a co za tym idzie, w zasadzie odbiera to małym antykwariatom możliwość zarobkowania. Bo nie da się ukryć, że głównym źródłem dochodu takich salonów z używanymi książkami są oczywiście podręczniki używane. Tylko, że dzisiaj ich sprzedaż spadła do minimum. To dziwne, bo szkoły wymagają coraz to nowych książek i podręczników.

Żeby antykwariaty mogły przetrwać i dawać opłacalny dochód swoim właścicielom należałoby wrócić do rozwiązań, które obowiązywały jeszcze kilka lat temu, a więc takich, w których podręczniki używane przekazywane są sobie przez uczniów z roku na rok. Wiadomo, że nie we wszystkich przedmiotach takie rozwiązanie jest dzisiaj możliwe, ale przecież kilkanaście lat temu tak funkcjonowały wszystkie szkoły i każdy zawsze wiedział, że może odkupić książki od uczniów ze starszych klas albo wybrać się do antykwariatu właśnie. Dzisiaj podręczniki używane są też coraz mniej chętnie widziane również przez samych uczniów. Stajemy się coraz bogatszym społeczeństwem, co też ma wpływ na dzieci. I coraz częściej to właśnie dzieci domagają się od rodziców podręczników nowych, ponieważ używane nie są już dzisiaj modne ani trendy. Kiedyś uczniowie cieszyli się, że w ogóle mają podręczniki a dzisiaj chcą już mieć tylko nowe książki bo stało się tak, że młodym ludziom wydaje się, że dzisiaj trzeba mieć wszystko nowe i wszystko takie jak mają inni. No ale to, że uczniowie nawet w szkołach podstawowych nie chcą już używanych książek też ma wpływ na to, że mamy coraz mniej antykwariatów, w których można kupić naprawdę ciekawe książki.

Dodaj komentarz